Atrakcje regionu małopolskiego – Zator i inne miejsca w pobliżu Krakowa, które naprawdę warto zobaczyć

0
187

Planując wycieczkę do Krakowa, nie warto ograniczać się tylko do tego miasta i jego najpopularniejszych atrakcji. W pobliżu jest naprawdę sporo innych, ciekawych i wartych sprawdzenia miejsc. Szczególnie warto zwrócić uwagę na lokalizacje mniej popularne czy z dala od zgiełku miasta. Przebywanie w tego typu miejscach sprzyja efektywnemu i lepszemu odpoczynkowi.

Jednym z takich miejsc jest podkrakowska miejscowość Zator, w której pobliżu znajduje się niezwykły rezerwat przyrody Bukowica oraz rezerwat przyrody Przeciszów. Jednak nie tylko przepiękne pomniki przyrody czekają na Was w okolicy tego miasta. Sprawdźcie koniecznie, co jeszcze proponują wam podkrakowskie miejscowości, ale i sam Kraków!

Zator i okolice – miejsca na złapanie oddechu
Osobom odwiedzającym Kraków, szczególnie tym, które na co dzień również mieszkają w mieście, polecamy lokalizacje mniej tłoczne i takie, w których można liczyć na złapanie oddechu i zatrzymanie się. Doskonałą okazją do tego typu aktywności jest przebywanie w okolicy podkrakowskiego Zatoru. To właśnie w jego pobliżu znajdują się wspomniane we wstępie przepiękne rezerwaty przyrody, również w jego okolicy będziecie mogli zobaczyć przepiękny zespół parkowo-pałacowy w Ryczowie.

westerncamp.pl

Jeśli chcielibyście wrócić nieco do dzieciństwa i lat młodości to polecamy nocleg w Western Camp Resort. Poczujecie się tam jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie i będziecie mieli okazję odpocząć od zgiełku miasta. Obiekt oferuje możliwość zorganizowania ogniska (oczywiście zapewnia wszelkie potrzebne akcesoria i sprzęty), posiada również wydzielony teren do połowu ryb oraz ogromne strefy relaksu i aktywnego odpoczynku. Wśród nich znajdziecie kino plenerowe, strefę relaksu z leżakami i hamakami oraz boiska do siatkówki, badmintona i piłki nożnej. Dodatkowo obiekt zapewnia atrakcje dla dzieci w postaci dwóch placów zabaw (jeden dla mniejszych, drugi na większych dzieci). Możliwość posiedzenia wieczorem przy ognisku na pewno u sporej liczby dorosłych przywoła przyjemne wspomnienia z dzieciństwa, gdy letnie miesiące oznaczały ognisko i zabawę do późna na świeżym powietrzu. Jeśli tak będzie, pozwólcie na taką zabawę waszym dzieciom – na pewno będą zachwycone, że mogą pobuszować późnym wieczorem i to jeszcze w jakiej scenerii!

Małopolski (i nie tylko) szlak nauki i ciekawostek
Dzieciaki oprócz miłości świetnej zabawy są również niezwykle ciekawskie. Dlatego też warto, planując wycieczkę z rodziną, wpleść w nią miejsca, które w atrakcyjny sposób przekażą wiedzę i zainteresują nią młodych odkrywców.

Małych miłośników gotowania na pewno zainteresuje Chlebowa Chata. To właśnie w niej dzieci będą mogły się dowiedzieć, jak powstaje chleb, pokonają całą drogę od ziarenka do bochenka oraz poznają historię starodawnych sprzętów do wypieku chleba. Oczywiście nie zabraknie również możliwości upieczenia chleba według dawnych receptur. Wypad do tego miejsca pokaże dzieciom, jak wypiekanie chleba wyglądało w dawnych czasach i jak wiele pracy wymagało jego wykonanie. To na pewno cenna lekcja w świecie, w którym ma się wszystko od razu. Miejsce to znajduje się w miejscowości Górki Małe, nieco ponad godzinę jazdy od wspomnianego wyżej Zatoru.

Jeżeli macie w domu miłośników medycyny i historii to na pewno wnętrze starej apteki zrobi na nich wrażenie. Naszym zdaniem wejście do Apteki Pod Orłem na krakowskim Kazimierzu sprawia, że czujemy się jak w Wehikule Czasu. Starodawne meble, opakowania starych leków pozwalają na poczucie się jak w innej epoce. W tym miejscu dowiecie się również sporo o losach Żydów krakowskich oraz poznacie historię i losy farmaceuty Pankiewicza.

Kolejną ciekawostką może być muzeum i pracownia witrażu w Krakowie. W tym miejscu będziecie mogli zobaczyć, jak powstają te dzieła sztuki stworzone z miliona różnokolorowych szkiełek. A wszystko to w klimacie historycznej pracowni.

Warto odwiedzić również muzeum PRL-u, polecamy szczególnie odwiedzić to miejsce z dziadkami maluchów. Na pewno będą oni mogli przywołać wiele ciekawostek związanych z przedmiotami, które są tam wystawione. Z doświadczenia wiemy, że dzieci wbrew pozorom uwielbiają i takie historie, więc na pewno będzie to dla nich ciekawa lekcja tego, jak jeszcze niedawno wyglądało życie codzienne. Muzeum to mieści się w samym centrum krakowskiej Nowej Huty.

Małych miłośników zwierząt Kraków zaprasza do papugarni! Jedna z nich znajduje się w samym centrum Krakowa, na Rynku Głównym. To na pewno też dodaje jej atrakcyjności. W tygodniu możecie się tam wybrać w godzinach od 12 do 20, natomiast w weekendy od 10 do 20. Będąc na krakowskim rynku, naprawdę warto tam zajrzeć z dziećmi!

Wracając jeszcze do miejscowości Zator warto tam poza Western Campem odwiedzić również Zatorland, czyli niezwykłą wioskę pełną dinozaurów. Miłośnicy tych prehistorycznych zwierząt na pewno będą zachwyceni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here