Wyprawa w góry to ekscytujące przeżycie – bezkresna przestrzeń, sroga natura i szlaki turystyczne z dala od cywilizacji. Nie każdy jednak pamięta o zasadach, którymi należy kierować się w górach, aby cała przygoda przebiegła bezpiecznie i bezproblemowo. O jakich zasadach mowa? Na co zwrócić uwagę planując taki wyjazd? O tym i wielu innych przydatnych rzeczach przeczytasz poniżej.
Jak zwykło się mawiać – góry to potęga i nie sposób nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. W zimę w większości szczyty i szlaki są niedostępne dla zwykłych turystów – tylko odpowiednie przygotowanie i sprzęt zapewnia w takich warunkach względne bezpieczeństwo. A latem, nawet słoneczny dzień może zamienić się niespodziewanie w pełną piorunów burzę z deszczem. Co zatem zrobić, aby czas spędzony w górach był bezpiecznym i niezapomnianym przeżyciem? Oto kilka zasad, którymi warto się kierować będąc w górach.
Dobierz odpowiedni strój do wyprawy
Klapki i japonki to kiepski pomysł na wyprawę w góry latem, tak samo, jak adidasy podczas wędrówek zaśnieżonymi szlakami. Często turyści zapominają o tak błahej, jakby się wydawało rzeczy, jaką jest odpowiedni dobór butów do rodzaju wędrówki oraz pory roku. W zimę tylko buty ciepłe i nieprzemakalne zdadzą egzamin, oczywiście nie może zabraknąć również doczepianych do nich raczków. Natomiast latem najlepsze będą buty za kostkę, które zapobiegną ewentualnej kontuzji podczas marszu szlakiem. Jeśli planujesz iść po równym terenie, mogą wystarczyć buty z miękką podeszwą – nie polecamy miejskich butów z płaską podeszwą, ponieważ będziesz odczuwać każdy mały kamyczek pod stopą.
Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa ma również wierzchni ubiór, ten uchroni cię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – zwłaszcza w zimę, kiedy wiatr i śnieg potrafią dać w kość. Bez odpowiedniego stroju wierzchniego turysta narażony jest na realne zagrożenie życia. W pozostałych porach roku również należy wziąć pod uwagę, że pogoda może zmienić się w przeciągu paru chwil. Najczęściej pojawiają się w takim przypadku deszcze, które potrafią przemoczyć piechura do suchej nitki – palto przeciwdeszczowe będzie w takim momencie na wagę złota.
Szlaki górskie
Najczęściej w górach spotkasz się z kamienistymi bądź szutrowymi szlakami, należy szczególnie uważać idąc szlakami kamienistymi – zwłaszcza po opadach deszczu są naprawdę śliskie. O ile udajesz się na bezpieczne górskie atrakcje jak np. spacer w koronach drzew, Czechy swoją wieżę widokową skonstruowano tak, by była ona bezpieczna nawet po deszczu, to większość szlaków położonych wysoko w górach wymagają, aby stawiać kroki bardzo uważnie. Najodpowiedniejsze do takich wędrówek będą buty trekkingowe ze specjalnym bieżnikiem antypoślizgowym.
Dokładne planowanie
Pamiętaj, że podążając szlakami górskimi zazwyczaj nie ma szybkiej możliwości powrotu do cywilizacji. Dlatego też rozsądne jest wcześniejsze zaplanowanie trasy wędrówki z uwzględnieniem czasu wejścia na szczyt oraz powrotu do swojego noclegu. Optymalnie jest rozpocząć zejście tak, aby noc nie zastała cię na górskich szlakach. Alternatywą jest rezerwacja miejsca do spania w schroniskach – ale czas na dojście do niego również należy uwzględnić w planach. Długie wędrówki po nierównym terenie są bardzo wyczerpujące – dlatego też przemyśl swoje możliwości fizyczne, tak aby trasa nie była zbyt długa.
Najważniejsze w górach jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz przygotowanie się zarówno fizyczne, jak i sprzętowo na taką wyprawę. Kluczowe jest również dokładne zaplanowanie czasu oraz dystansu do pokonania – musi ci starczyć siły na powrót do noclegu przed zapadnięciem zmroku.