Chroń się przed zimnem – ubiór na zimowy trekking

0
223

Letnie wyprawy w teren wydają się beztroskie, gdyż nie trzeba się do nich tak bardzo przygotowywać, jak do zimowych. Wiadomo, że musimy pamiętać o wielu rzeczach, lecz ubiór nie składa się z kilku warstw odzieży, a grubsza kurtka nie jest kompletnie potrzebna. Nie powinniśmy jednak przez te klimatyczne utrudnienia rezygnować z podróży w zimie, ponieważ każda pora roku jest piękna, warta poznania szczególnie w górach, lasach i innych pięknych miejscach. Najważniejsze to porządnie się przygotować, korzystając w szczególności z bielizny termoaktywnej.

Zimowe wyprawy – dlaczego ubiór jest tak ważny?

Zimowe wyprawy to nie przelewki, nawet jak planujemy trasę, którą przemierzaliśmy podczas cieplejszej pory roku. Aura potrafi diametralnie się zmienić, więc piękna, słoneczna sceneria o poranku, nie jest w żaden sposób wyznacznikiem tego, że tak będzie przez cały dzień. Im wyżej w górach, tym większe prawdopodobieństwo nagłego załamania pogody, co może zdarzyć się kilka razy w przeciągu jednej doby. Dochodzą do tego szybciej zapadające ciemności i silne porywy wiatru, które gwałtownie obniżają temperaturę, przez co szybciej wychładza się nasz organizm.

Dość powiedzieć, że 0 stopni przy lekkim wietrze 10 km/h, to temperatura o kilka stopni niższa (dokładnie odczuwamy -3,3), ale już przy silniejszych podmuchach, na przykład 50 km/h, ta wartość bardzo szybko się obniża, spadając do -8,1 stopnia Celsjusza. To tylko pokazuje, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie, nim udamy się na wyprawę. Wybierając bielizną termiczną w sklepie E-Pamir.pl, będziemy przygotowani na każde, nawet najbardziej skrajne warunki.

Odzież termoaktywna – nieoceniona ochrona przed zimnem

Bielizna termoaktywna (dostępna jest zarówno damska bielizna termiczna, jak i męska bielizna termoaktywna) jest specjalnie zaprojektowana z mikrowłókien, dzięki czemu nie pochłania wody, jak dzieje się to w przypadku bawełny czy innych tkanin. Bardzo szybko odprowadza wilgoć ze skóry do innych warstw funkcjonalnych, co zapewnia stabilną temperaturę ciała i oszczędność energii.

Co równie ważne, bielizna termiczna niezwykle szybko wysycha, gdyż można jej używać w niedługi czas po zmoczeniu i jej przepraniu. Została tak zaprojektowana, żeby idealnie przylegać do ciała, stając się niejako drugą skórą. Zapewnia swobodne, naturalne ruchy. Zachwyca jej mała wagi, która nie stanowi żadnego obciążenia, zwłaszcza że nawet po zmoczeniu materiał pozostaje bardzo lekki. Nie zapominajmy jednocześnie, że bielizna termoaktywna skutecznie chroni od chłodu w miesiącach zimowych, ale i przydaje się w cieplejszym okresie, gdyż usuwając pot, szybko redukuje temperaturę. To więc doskonała odzież na cały rok.

O czym dodatkowo pamiętać?

Bielizna termoaktywna to absolutna podstawa, lecz powinniśmy dodatkowo pomyśleć o innych częściach ubioru. Koniecznie zainwestujmy w dobre buty górskie, które sprawdzą się w każdych warunkach. Razem z nimi zakupmy raki, czyli metalowe kolce na obuwie, które ochronią nas przed upadkiem na śliskim szlaku. Dla wygody i utrzymania ciepła skompletujmy też skarpety trekkingowe ze specjalnie ocieplanego, ale i przewiewnego materiału.

Równie istotne są wygodne, odporne na zimno, szybko wysychające spodnie trekkingowe i oczywiście kurtki górskie trekkingowe, stanowiące pierwszą linię ochrony przed wiatrem oraz opadami. Nie trzeba nawet przypominać o porządnych rękawicach i czapce na głowę. Naszą wygodę poprawią też inne elementy ubioru jak koszulki górskie.

Tak przygotowani możemy ruszać przed siebie, nie bojąc się ani zmiennych warunków, ani tego, że po drodze poczujemy, że jest nam zimno i nieprzyjemnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here