Czy i kiedy trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?

0
71

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe? Kiedy trzeba je mieć i czy tak naprawdę warto kupować polisę przed każdą podróżą?

Przygotowanie do wakacji a kupno ubezpieczenia

Urlop to czas, na który każdy czeka z niecierpliwością – błogi relaks, wypoczynek, a może odrobina aktywności? Decyzja należy do ciebie, z pewnością jednak odetchniesz od codziennego stresu, tym bardziej że ostatnie dni przed wyjazdem również bywają nieco nerwowe. Sprawdzenie rezerwacji, przygotowanie do urlopu, pakowanie – naprawdę sporo masz na głowie, aby już wkrótce cieszyć się wakacjami. Dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej listy wyjazdowej, na której zawrzesz wszystkie czynności, o których nie możesz zapomnieć.

Często podróżni w swoich przygotowaniach pomijają zakup ubezpieczenia turystycznego. Wynika to z różnorodnych czynników – oszczędności, roztargnienia czy braku wiedzy. Bardzo często też jest to efektem nadzwyczaj błędnego przekonania, że podczas urlopu „nic im się nie stanie”. Oczywiście nikt nikomu nie życzy niczego złego, niemniej zawsze trzeba liczyć się z tym, że czasem dochodzi do różnorodnych, nieprzyjemnych wydarzeń. Dlatego też ubezpieczenie podróżne zawsze warto wykupić. Nie znaczy to jednak, że jest ono obowiązkowe. Mało tego – tak naprawdę podróżny jest zobligowany do zakupu polisy ubezpieczeniowej tylko w niektórych okolicznościach, o czym będzie nieco później. Mimo to ubezpieczenie turystyczne jest bardzo korzystne i tanie (często jest koszt w przeliczeniu na dzień pobytu wynosi nie więcej niż kilkanaście złotych), a do tego gwarantuje odpowiednią ochronę tobie i twoim bliskim.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne przed podróżą?

Argumentów przemawiających za tym, aby nabyć ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem na urlop, jest bardzo wiele. Dzięki temu możesz uniknąć wysokich wydatków związanych np. z kosztami leczenia lub otrzymać należne odszkodowanie od ubezpieczyciela. Bardzo istotne jest jednak wybranie korzystnej polisy, dzięki której uzyskasz odpowiednią ochronę podczas swoich wakacji. Dlatego też należy przejrzeć nie tylko warianty ubezpieczeń, ale także ich zawartość oraz sumy gwarantowanie przez biura.

Zakres podstawowych ubezpieczeń zwykle jest do siebie zbliżony. Korzyści, jakie w ten sposób osiągniesz, są najczęściej wystarczające przy niezbyt długich wyjazdach na terenie Europy – o ile nie planujesz zbyt ryzykownych aktywności w czasie swojego pobytu. W skład takiego ubezpieczenia wchodzą:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia – gwarantuje pokrycie takich kosztów jak np. należności za usługi medyczne i okołomedyczne, zabiegi medyczne, zakup leków czy hospitalizacja pacjenta,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – na jego mocy zostanie wypłacone stosowne odszkodowanie osobie trzeciej, która nieumyślnie doznała uszczerbku na zdrowiu w wyniku działań osoby ubezpieczonej,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – w jego skład wchodzi odszkodowanie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego, w tym również sprzętu sportowego – osoba ubezpieczona otrzyma odszkodowanie w przypadku uszkodzenia, kradzieży lub zaginięcia jego bagażu.

Czy ubezpieczenie podróżne jest obowiązkowe?

Zgodnie z tym, co wspomniano, ubezpieczenie turystyczne jest zdecydowanie zalecane, w większości przypadków nie jesteś jednak zobligowany do jego zakupu. Nie traktuj tego jako wymówki do kupna polisy. Jeżeli natomiast wyjazd do określonego kraju wiąże się z obowiązkiem zakupu ubezpieczenia, często odgórnie określone minima są niewystarczające, aby rzeczywiście zapewnić pełną ochronę podczas pobytu.

Nie można pominąć też karty EKUZ, którą wiele osób wykorzystuje podczas podróżowania w różnych krajach na terenie Europy. Choć cieszy się ona dużą popularnością i ma wiele zalet, to jednak w niektórych przypadkach okazuje się dalece niewystarczająca. Wynika to z faktu, iż EKUZ pozwala na korzystanie z opieki zdrowotnej na warunkach miejsca pobyty, a te mogą się znacząco różnić od tych obowiązujących w Polsce, przez co możesz być zmuszony do wysokich opłat za leczenie podobnie jak wszyscy mieszkańcy danego kraju.

Obowiązkowym ubezpieczeniem turystycznym jesteś też objęty przy wakacjach organizowanych przez biuro podróży. Wynika to z faktu, że tour-operator jest zobligowany to zagwarantowania ubezpieczenia – i choć faktycznie to robi, zwykle jest to najtańsza i podstawowa polisa, która zapewnia jedynie minimalną ochronę podczas urlopu. Dlatego też warto zapoznać się z jej warunkami i w razie potrzeby rozszerzyć za pośrednictwem biura lub firmy zewnętrznej.

Na koniec należy wspomnieć o ubezpieczeniach podróżnych przy samodzielnie organizowanych wyjazdach turystycznych. W niektórych przypadkach, np. przy części krajów, w których obowiązuje ruch wizowy, aby uzyskać ten dokument, należy wykupić ubezpieczenie o określonych parametrach. Spełniając określone wymagania, spełnisz także wymogi niezbędne do otrzymania wizy. Takie regulacje mogą obowiązywać np. przy podróży do Chin, Rosji, Iranu czy na Białoruś.

Zatem podsumowując – w większości przypadków ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, lecz trudno wyobrazić sobie odpowiedzialne podróżowanie bez odpowiedniej polisy. Sprawdź ofertę dostępnych ubezpieczeń turystycznych i zapewnij sobie właściwą ochronę podczas najbliższej podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here