Jak prawidłowo się opalać?

0
214
Jak prawidłowo się opalać?

Jak prawidłowo się opalać?

Wylegiwanie się na słońcu to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych form relaksu na wakacjach. Nad morzem, nad jeziorem czy we własnym ogrodzie – korzystamy ze słońca. Nie każdy jednak jest świadomy tego, że nadmierne opalanie może mieć katastrofalne skutki dla naszego zdrowia. Dlaczego świadome i bezpieczne opalanie się jest tak ważne?

Czym grozi nadmierne opalanie?

Częste wylegiwanie się na słońcu może doprowadzić do wystąpienia oparzeń słonecznych. Stan zapalny skóry przejawia się pęcherzami, pieczeniem i bólem. W zależności od stopnia oparzenia, osoba może odczuwać nudności, silne zawroty głowy. Poważne poparzenie słoneczne 1/3 części naszego ciała stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia!

Przegrzanie organizmu może doprowadzić do udaru słonecznego, zwanego też porażeniem cieplnym. Zaburzona zostaje zdolność organizmu do termoregulacji. Przejawia się bólem głowy, zawrotami, uczuciem niepokoju i wymiotami. Nieudzielenie pomocy może skutkować nieodwracalnymi zmianami w organizmie.

Nadmierne opalanie i niezabezpieczenie skóry przez działaniem słońca często jest przyczyną czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. W Polsce co rok rozpoznaje się 100 000 nowych przypadków zachorowań na raka skóry.

Należy pamiętać, że nieprawidłowe opalanie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała, mózgu i grozi nowotworem.

Bezpieczne opalanie

Opalając się, trzeba przede wszystkim zabezpieczyć skórę odpowiednim filtrem dopasowanym do typu cery. Osoby o bardzo jasnym typie karnacji szybciej odczują negatywne skutki słońca, niż ci, którzy mają ciemną skórę. Taki krem trzeba nałożyć jeszcze przed wyjściem z domu, ponieważ potrzebuje on kilkunastu minut, aby zacząć działać. Jeśli planujemy kąpiel, musi być to filtr wodoodporny! Po wyjściu z wody trzeba od razu wytrzeć się ręcznikiem, ponieważ krople wody przyciągają słońce jak soczewki. Należy nakładać krem na skórę regularnie, co godzinę lub dwie.

Bardzo ważne jest także odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem anty-UV. Ultrafiolet może spowodować np. zapalenie spojówek, warto więc chronić oczy. Należy unikać opalania się w godzinach 10-14 – o tej porze działanie promieni słonecznych jest najbardziej intensywne

Niestety nawet najwyższa ochrona nie zapewni stuprocentowego bezpieczeństwa. Wielogodzinne wylegiwanie się na słońcu zawsze będzie wiązać się z pewnym ryzykiem, dlatego najważniejsze to zachowanie umiaru. Jak mówi znane przysłowie, „co za dużo, to niezdrowo”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here