Jak przygotować samochodów na wyjazd wakacyjny?

0
153
Jak przygotować samochodów na wyjazd wakacyjny

Wakacje to coś o czym marzy każdy zapracowany człowiek. Na upragniony urlop zazwyczaj wybieramy się naszym samochodem. Czas przed wyjazdem jest czasem dość napiętym. Pakowanie, układanie, upychanie wszystkiego do toreb i walizek.

Mimo radości i ekscytacji samym wyjazdem, musimy pamiętać o rzeczy właściwie najważniejszej ,a mianowicie jak przygotować samochód na wyjazd wakacyjny. Bezpieczna i spokojna podróż z punku A do punktu B jest sprawą kluczową. Nawet najładniejsze miejsce odpoczynku na nic się zda, jeśli po prostu tam nie dojedziemy.

Skontroluj ważne układy w samochodzie

Każdy element w samochodzie ma swoją funkcję. Wybierając się na wakacyjny wyjazd należy sprawdzić co najmniej te najważniejsze, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo.

Układ hamulcowy

Bez sprawnych hamulców nawet nie ma mowy o jakiejkolwiek jeździe, a co dopiero na długi wyjazd jakim jest urlop. Należy sprawdzić stan i ilość płynu hamulcowego, grubość klocków hamulcowych oraz stan i grubość tarcz.

Elementy zawieszenia

Z uwagi na dość problematyczne dojście do podwozia nie zawsze jesteśmy zweryfikować samemu czy dzieje się coś złego. Najlepiej jest podjechać do najbliższej stacji diagnostycznej gdzie za niewielką opłatą, pracownik sprawdzi zawieszenie naszego samochodu.

Oświetlenie

Należy sprawdzić czy wszystkie światła świecą prawidłowo. Światła do jazdy dziennej, mijania, pozycyjne, kierunkowskazy, przeciwmgielne, podświetlenie tablicy rejestracyjnej. Dodatkowo światła stopu warto jest sprawdzić wraz z osobą towarzyszącą gdyż działają one dopiero gdy naciśniemy pedał hamulca.

Opony

Prawidłowe ciśnienie w oponach to nie tylko kwestia ekonomiczniejszego spalania ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zbyt niskie lub za wysokie ciśnienie w oponach może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Przy okazji tankowania na stacji paliw, warto jest podjechać pod kompresor i sprawdzić czy nasze opony są w porządku. Oprócz ciśnienia należy też sprawdzić wielkość bieżnika. Minimalna wielkość bieżnika to dla opony letniej to 3 mm, a dla zimowej to 4 mm.

Zadbaj o komfort jazdy

Jadąc na wakacje, w samochodzie spędzimy sporo czasu. Przed wyruszeniem w drogę dobrze jest posprzątać w środku jeśli tego nie robiliśmy dłuższy czas. Zawsze przyjemniej jest jechać w świeżym i pachnącym wnętrzu niż potykać się o puste plastikowe butelki lub papierki po batonach.

Myjnia również jest wskazana. Automatyczna czy ręczna bezdotykowa na pewno będzie dobrym pomysłem. Dzięki temu zapewnimy sobie lepszą widoczność podczas jazdy. Dobrze też jest umyć szyby od wewnątrz. W sklepach znajdziemy również preparaty zapobiegające parowaniu szyb – to też poprawi widoczność oraz bezpieczeństwo na drodze jeśli w naszym samochodzie lubią parować szyby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here