Jak zminimalizować stres przed i po urlopie?

Jak zminimalizować stres przed i po urlopie?

  • 2020-08-16 12:43

Urlop to długo wyczekiwany czas odpoczynku. Ale – zawsze za krótki – relaks raz czy dwa razy do roku to za mało. Stres jest istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Warto więc zastanowić się nad tym, jak radzić sobie ze stresem także przed i po urlopie.

Czym jest stres?

Stres to reakcja naszego organizmu na stresor, czyli sytuację, która wydaje się przekraczać nasze możliwości. Stres z założenia powinien mobilizować do działania. Na krótką metę faktycznie tak się dzieje, jednak gdy wysoki poziom stresu się utrzymuje lub ponawia raz za razem, fatalnie wpływa na kondycję naszego organizmu. Ponieważ żyjemy w czasach wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, choroby cywilizacyjne związane ze stresem dotykają coraz większej części społeczeństwa. (1) Sprawdź, jak radzić sobie ze stresem, by ich uniknąć.

Poznaj techniki relaksacyjne

Istnieje wiele technik relaksacyjnych, pozwalających uwolnić się od stresu. Jedną z najpopularniejszych na świecie jest medytacja. Cieszy się ona powodzeniem zwłaszcza w kulturze wschodniej, jednak można z niej korzystać w oderwaniu od kontekstu religijnego. Medytacja pozwala zatrzymać gonitwę myśli i się wyciszyć. Jednak jeśli wolisz, możesz wypróbować także inne techniki relaksacyjne. Większość z nich opiera się na regulacji oddechu oraz wizualizacjach. (2)

Bądź aktywny

Aktywność fizyczna ma wiele zalet: pozwala utrzymać dobrą kondycję, pozbyć się dodatkowych kilogramów, dotlenić organizm, ale także obniżyć poziom stresu. Aktywność fizyczna może przyjmować różne formy – od ćwiczeń na siłowni po zwykłe spacery. Najważniejsza jest jednak regularność – staraj się ją zachować, by skuteczniej zwalczać stres. (3) Jeśli możesz, wybierz ćwiczenia na świeżym powietrzu, ponieważ kontakt z naturą także może odstresować. Możesz połączyć tę metodę z poprzednio omówionymi technikami relaksacyjnymi, wybierając jogę lub tai-chi.

Znajdź nowe hobby

Hobby jest potężną bronią w walce ze stresem. Pozwala odciągnąć nasze myśli od pracy i obowiązków domowych. Jeśli jeszcze nie posiadasz żadnego hobby, spróbuj zaangażować się w to, co lubisz. Jak to zrobić? Zastanów się, co cię interesuje lub co interesowało kiedyś – może warto wrócić do projektów przerwanych w młodości? Postaraj się, by hobby leżało poza obszarem twojej aktywności zawodowej. (2)

Istnieją różne sposoby na to, jak radzić sobie ze stresem. W zależności od indywidualnego charakteru i predyspozycji jedne sprawdzą się lepiej od innych. Pamiętaj jednak, że jeśli masz bardzo duże problemy ze stresem, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalisty psychologa.

  1. Segerstrom, Suzanne C.; Miller, Gregory E. (7 February 2017). „Psychological Stress and the Human Immune System: A Meta-Analytic Study of 30 Years of Inquiry”. Psychological Bulletin. 130 (4): 601–630.
  2. Somaz, Wenk Heidi & Tulgan, Bruce (2003). Performance Under Pressure: Managing Stress in the Workplace.Canada. HRD Press Inc.
  3. Spence, JD; Barnett, PA; Linden, W; Ramsden, V; Taenzer, P (1999). „Lifestyle modifications to prevent and control hypertension. 7. Recommendations on stress management. Canadian Hypertension Society, Canadian Coalition for High Blood Pressure Prevention and Control, Laboratory Centre for Disease Control at Health Canada, Heart and Stroke Foundation of Canada”. Canadian Medical Association Journal. 160 (9 Suppl): S46–50.

Czytaj również

Krystian

Dodaj komentarz