Kierunek Karkonosze – 3 powody, dlaczego warto je odwiedzić

0
5

Karkonosze to najwyższa część pasma górskiego Sudetów. Choć tylko ok. 35% ich całego obszaru znajduje się w Polsce, to mapa turystyczna Karkonoszy jest przepełniona wyjątkowymi miejscami, które każdy chociaż raz w życiu powinien zobaczyć na własne oczy!

Region ten jest szczególnie popularny wśród narciarzy ze względu na typowo alpejski klimat, ale chętnie odwiedzają go także alpiniści i miłośnicy odkrywania skarbów przyrody naszego kraju. To także idealne miejsce wypoczynku dla rodzin z dziećmi, które chcą zaszczepić w najmłodszych pasję do aktywnego wypoczynku i wspinaczki górskiej.

Karkonosze nie zawiodą nikogo, kto zdecyduje się je odwiedzić! Nocować można w jednej z dwóch najpopularniejszych miejscowości regionu – Szklarskiej Porębie lub Karpaczu, a stamtąd kontynuować swój rejs przez malownicze Karkonosze.

Poznaj 3 powody, dla których warto odwiedzić Karkonosze!

1. Karkonoski Park Narodowy i jego skarby

Dla zachowania bogactwa przyrodniczego Karkonoszy utworzono Karkonoski Park Narodowy. Założony 16 stycznia 1959 roku, zajmuje powierzchnię blisko 6000 hektarów. Karkonoski Park Narodowy wraz z czeskimi parkami narodowymi wchodzi w skład Karkonoskiego Rezerwatu Biosfery UNESCO, który ma łączną powierzchnię ok. 60 000 hektarów. Ochroną parku objęte są najcenniejsze i najpiękniejsze obszary krajobrazu Karkonoszy — m.in. bagna, kotły polodowcowe, gołoborza oraz roślinność trawiasta.

2. Wyjątkowe szczyty Karkonoszy

Karkonosze są stosunkowo niskimi górami, ale mają dość wyraźne cechy topograficzne. W ich rejonie bez problemu można rozróżnić poszczególne warstwy roślinności, a klimat tu panujący jest bliższy Alpom niż rejonom górskim o zbliżonej wysokości. Charakteryzuje się silnymi wiatrami i zmienną pogodą, czasem bardzo gwałtowną i nieprzewidywalną, o czym należy pamiętać, wybierając się na górską eksplorację.
W Karkonoszach znajduje się 54 wierzchołków głównych i 15 szczytów bocznych, których wysokość przekracza 1000 metrów. Najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów jest Śnieżka, mianowana królową tych gór, która dumnie wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m.

Dla wszystkich fanów górskich wędrówek polecamy odwiedzić sklep z mapami, w którym można zaopatrzyć się w profesjonalną mapę, pokazującą najpopularniejsze i najpiękniejsze górskie szlaki.

3. Karkonoski krajobraz

Oprócz gór Karkonosze mają typowe kotły polodowcowe. Po polskiej stronie Karkonoszy spotkać można Śnieżne Kotły (Mały i Wielki), Czarny Kocioł Jagniątkowski oraz Kocioł Wielkiego i Małego Stawu. Po północnej stronie Karkonoszy znajdują się także nisze niwalne, a wśród nich m.in. Szrenicki Kocioł czy Kocioł pod Tępym Szczytem.

Karkonosze to wyjątkowa kraina, która słynie również z malowniczych wysokich wodospadów. Na ich terenie znajduje się najwyższy wodospad w całych Sudetach — Wodospad Kamieńczyka, który jest uważany za jedną z największych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby.

Mapa Karkonoszy jest usłana wyjątkowymi miejscami. Znajdziesz ją w sklepie https://sklep.polskaniezwykla.pl/mapy-turystyczne/158-karkonosze-9788374274258.html. Na odkrycie czekają takie atrakcje jak Śnieżka, malownicze wodospady i formacje skalne oraz piękne krajobrazy, których próżno szukać gdzie indziej! Nie czekaj dłużej i już dziś zarezerwuj kilka dni na odwiedzenie tego wspaniałego regionu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here