Góry bywają niebezpieczne, zwłaszcza zimą. Podczas wypadów w obszar choćby najmniejszego zagrożenia lawinowego, niezbędna jest wiedza, jak prawidłowo poruszać się w terenie i co robić w przypadku zasypania przez śnieg. Zimą, w wyższych partiach gór, niezbędnym wyposażeniem każdego snowboardzisty, narciarza i turysty jest lawinowe ABC. Detektor, sonda i łopatka to trzy narzędzia, które mogą uratować czyjeś życie.
Piękno i majestat ośnieżonych gór to coś, czemu nie potrafią się oprzeć rzesze narciarzy, snowboardzistów i pieszych turystów. Niestety, góry bywają niebezpieczne, szczególnie zimą. Każda osoba, która w tym okresie decyduje się na wypad w wyższe partie, powinna wiedzieć, jak postępować w kryzysowej sytuacji. Zestaw podstawowego sprzętu, który zwiększa prawdopodobieństwo przeżycia w przypadku zejścia lawiny, to łopatka, sonda i detektor, czyli tzw. lawinowe ABC. Umiejętność sprawnego korzystania z tych narzędzi znacząco podnosi szansę znalezienia i uratowania osób zasypanych przez śnieg.
Detektor to niewielkie urządzenie elektroniczne, które w obszarze zagrożenia lawinowego powinien mieć ze sobą każdy turysta, narciarz lub snowboardzista. Umożliwia odnalezienie osób zasypanych pod śniegiem, działając w dwóch trybach: nadawania i odbioru. Wybierając się w góry, wybieramy pierwszy z nich, a urządzenie w krótkich odstępach czasu wysyła impulsy elektromagnetyczne, które umożliwiają jego lokalizację. W trakcie poszukiwań detektor przełączamy na tryb odbioru, aby wskazał kierunek i odległość do zasypanego urządzenia nadającego.
Sonda lawinowa to długi pręt o dużej wytrzymałości, składający się z kilku krótszych, składanych rurek. Poszczególne elementy są złączone w środku metalową linką, więc można je złożyć i schować do niedużego pokrowca, który bez problemu mieści się w plecaku. Sonda pozwala precyzyjnie określić miejsce, w którym należy kopać, aby znaleźć zasypaną osobę. Po dotarciu w miejsce wskazywane przez detektor, rozkładamy i blokujemy rurki, a następnie wbijamy w śnieg co około 25 cm, poruszając się po spirali.
Po zlokalizowaniu zasypanej osoby trzeba ją jak najszybciej wydostać spod śniegu, korzystając z łopaty lawinowej. W sklepach znaleźć można dziesiątki lekkich modeli stworzonych z myślą o skiturowcach i snowboardzistach. Posiadają składaną rękojeść, więc łatwo przytroczyć je do zewnętrznej części plecaka lub schować w specjalnej kieszeni. Najlepiej zainwestować w łopatę wykonaną z metalu, gdyż tworzywa sztuczne częściej pękają i są bardziej zawodne.
Wysokiej jakości zestaw lawinowego ABC potrafi sporo kosztować. Istnieje duża szansa, że sprzęt nigdy nawet nie opuści naszego plecaka, więc łatwo ulec pokusie, aby trochę zaoszczędzić. Taka decyzja może być jednak fatalna w skutkach! W sytuacji kryzysowej liczy się czas działania, a jakość narzędzi może zadecydować o czyimś życiu. Wiemy, że wyjścia w góry wiążą się ze sporymi wydatkami, ale na szczęście nie trzeba od razu inwestować w cały sprzęt. Lawinowe ABC można wypożyczyć za rozsądne pieniądze np. w sklepie i wypożyczalni Lulagoga w Bielsku-Białej.
Nawet najwyższej jakości sprzęt nie uchroni nas przed tragedią, jeśli nie będziemy wiedzieli, jak z niego korzystać. Z tego powodu każda osoba, która planuje zimowy wypad w wyższe partie gór, powinna obowiązkowo ukończyć szkolenie lawinowe. Oprócz samej umiejętności posługiwania się sprzętem, można się na nim dowiedzieć, jak zminimalizować ryzyko zejścia lawiny. Zamiast szukać przyjaciół pod śniegiem, lepiej nie dopuścić do powstania zagrożenia! Zdecydowana większość lawin jest powodowana przez czynnik ludzki – brak wiedzy, doświadczenia i zdrowego rozsądku. Niestety, nie wszystkie osoby podchodzą do sprawy wystarczająco poważnie.
Wybierasz się w góry? Na lulagoga.pl znajdziesz sprzęt skiturowy i snowboardowy dla osób, które lubią szukać adrenaliny poza utartymi szlakami. Zapraszamy również do naszej wypożyczalni przy ulicy Partyzantów 61A w Bielsku-Białej.
Zdjęcia: unsplash.com