Narty czy snowboard – co wybrać na początek?

0
375090
Narty czy snowboard

Ferie zbliżają się wielkimi krokami, więc normalnym jest, że zaczynamy planować wyjazd w góry żeby oddać się białemu szaleństwu. Na stokach, w kraju i za granicą można spotkać zarówno entuzjastów narciarstwa, jak i jazdy na snowboardzie. Co wybrać jeżeli jest to nasz pierwszy wypad w góry zimą? To zależy, od tego co nas bardziej kręci i będzie nam sprawiało większą frajdę. Poniżej postaram się opisać obie aktywności i ustalić: narty czy snowboard- co wybrać na początek?

Już na nogach, ale jeszcze nie jedziemy

Sprzętem, na którym niewątpliwie poczujemy się lepiej od samego początku będą narty. Wynika to z faktu, że nasze nogi na nartach są rozłączone przez co czujemy się bardziej stabilnie, a to uczucie jest wzmacniane jeżeli w skład naszego ekwipunku wchodzą kijki. Na desce na początku będzie nam trudniej ustać, ponieważ mamy wpięte obie nogi do jednej płaszczyzny.

Pierwsze zjazdy

Tutaj dalej narty będą miały przewagę nad deską, ponieważ mamy pozycję bardziej naturalną, czyli jesteśmy skierowani frontalnie do stoku, natomiast na desce jesteśmy ustawieni bokiem do kierunku jazdy  i jest to ponownie pozycja mniej naturalna dla nas. Przez naturalność pozycji, na nartach będzie nam łatwiej wykonać pierwsze skręty w czym pomoże nam prosta technika do opanowania, którą jest jazda pługiem. Na desce, chcąc wejść w zakręt musimy od razu wejść w jakimś stopniu na krawędzie, co znowu jest elementem trudniejszym na początku.

Kilka dni jazdy za nami

Tutaj w końcu możemy powiedzieć coś na korzyść deski. Minęło zaledwie kilka dni i już udaje nam się wchodzić w jakimś stopniu na krawędzie,  oczywiście zaliczamy upadki, ale już opanowaliśmy technikę, którą możemy szkolić na kolejnych wyjazdach, gdzie będziemy głębiej wbijać krawędź zwiększając prędkość. Na nartach, po tak krótkim czasie nauki nie mamy możliwości jeździć na krawędziach, to będzie możliwe dopiero na drugim, trzecim wyjeździe. Oczywiście zjeżdżamy, ale czeka nas bardzo dużo pracy żeby zacząć prowadzić je równolegle do stoku.

Podsumowując narty czy snowboard- co wybrać na początek?

Pierwszy kontakt ze sprzętem będzie dla większości bardziej przyjazny z nartami, ale na nartach, doszkalanie trwa wiele lat i jest mnóstwo osób, które nigdy nie zaznają smaku jazdy carvingowej, co może być dostępne dla amatorów snowboardu po kilku dniach. Dlatego, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i każdy powinien wybrać jazdę na sprzęcie, który bardziej przypadnie mu do gustu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here