Wakacje na Wyspie Wielkanocnej, czyli niezwykła podróż na krańce świata!

0
221

Dostanie się na Wyspę Wielkanocną to nie lada wyzwanie, ponieważ połączeń lotniczym w tę lokalizację jest niewiele, jednak gdy już uda wam się tam dotrzeć na pewno nie pożałujcie. Klimat tego miejsca jest nie do podrobienia, a jego piękno zachwyca każdego kto miał okazję tam być. Pobyt na wyspie warto połączyć ze zwiedzaniem Chile, bo na samej wyspie można spędzić kilka dni, potem warto ruszyć w dalszą drogę. Możecie też zmienić konfigurację i najpierw zobaczyć atrakcje Chile a na koniec zostawić sobie smaczek w postaci wyspy. Decyzja należy do was!

Historia Wyspy Wielkanocnej

Rdzenni mieszkańcy Polinezji (prawdopodobnie z okolic wysp Tonga  i Samoa) dotarli do Rapa Nui między 800 a 1200 rokiem n.e. Mieszkańcy Oceanii do nawigacji używali głównie położenia gwiazd oraz kalkulacji położenia wysp, łodzi i kierunku wiatrów. Wypatrując lądu zwracali uwagę na ptactwo, zmiany w chmurach i kolorze wody (wiedzieli, że zmiana koloru chmur wskazywać może na obecność lądu). Połączenie wymienionych  znaków pomagało określić położenie lądu zanim jeszcze był widoczny na horyzoncie. Warto wspomnieć, że żeglowali oni po Oceanie Spokojnym w czasach, gdy wielu Europejczyków wierzyło, że wypłynięcie za daleko grozi upadkiem w przepaść. Trzeba przyznać. że byli odważni polegając tylko na wskazówkach natury i intuicji.
Według tradycji, do Rapa Nui (Wyspy Wielkanocnej) pierwszy dopłynął Hotu Matu, aby ją skolonizować. Dokonał on podziału przybyszów na „mata” ( czyli plemiona), które zostały rozsiane po wyspie. W zachodniej części wyspy żyły plemiona z wyższym statusem społecznym, a po wschodniej z niższym.Każde z plemion podzielone było na rodziny/klany, które posiadały własnych liderów.  Tytuł Ariki Mau, czyli króla wyspy, należał cały czas do jednego plemienia, które założył Miru, syn lub wnuk Hotu Matu. Europejczycy dotarli na wyspę w XVIII wieku. Holender Jacob Roggeveen przybył na wyspę jako pierwszy w 1722, a było to w Niedzielę Wielkanocną. Właśnie stąd pochodzenie nowej nazwa wyspy.

Planetescape.pl

Posągi Moai – najsłynniejsza atrakcja wyspy

Niewątpliwie posągi te dominują nad scenerią wyspy. Te najsłynniejsze, odrestaurowane umieszczone są na specjalnych platformach. Pozostałe rozproszone są dosłownie po całej wyspie. Jednak wszystkie robią ogromne wrażenie, szczególnie jeśli pozna się ich historię. Można tę historię poznać na własną rękę, jednak my polecamy zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem. Przewodnikami są bardzo często ludzie miejscowi, którzy w różnych językach opowiadają historię swoich przodków.

Ciekawostką jest fakt, że posągi Moai są dosłownie wszędzie: oryginalne jak już wspomnieliśmy zobaczycie na wyniosłych platformach, te podrobione w prywatnych ogródkach a nawet na kempingach! Lokalne sklepy z pamiątkami oferują je także w formie breloczków, kolczyków czy wisiorków. Miłośnicy czekolady będą mogli nawet je schrupać! Dla tych, którzy nie przepadają za tego typu pamiątkami wyjściem może być możliwość uzyskania specjalnego stempla w paszporcie przedstawiającego posągi.

Co jeszcze czeka na Was na wyspie?

Możliwości zwiedzania wyspy jest mnóstwo. Główna ulica w Hanga Rua obfituje w wypożyczalnie różnych środków transportu. Od rowerów, skuterów, motocykli aż po samochody, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Dość popularnym sposobem podróżowania jest wynajęcie w kilka osób samochodu na 24 godziny. Warto wybrać tę opcję choćby dla zobaczenia spektakularnego wschodu słońca w najlepszym do tego miejscu, czyli w Tongariki. Bez własnego środka transportu bardzo trudno się tam inaczej dostać, bo na wyspie nie ma publicznej komunikacji, a o 5 złapanie stopa graniczy z cudem.

Poza podziwianiem słynnych posągów, jest jeszcze wiele innych rzeczy do zrobienia na Wyspie Wielkanocnej. Zwolennicy trekkingu znajdą mnóstwo szlaków ze stromymi klifami  jest również możliwość wyprawy na znajdujące się na wyspie wulkany.

Miłośnicy koni mają możliwość zwiedzania wyspy w siodle. Tym, którzy lubią sporty wodne  spodoba się z pewnością snorkelling, nurkowanie, czy surfing. Z ciekawostek: jeżeli traficie na wyspę 8 marca będziecie mieli okazję uczestniczyć w uroczystych obchodach dnia kobiet! Z tej okazji przez cały dzień kobiety mogą korzystać z przeróżnych atrakcji, np z relaksacyjnego masażu, kursów gotowania, makijażu czy turnieju piłki siatkowej. Podczas takich uroczystości będziecie mieli okazję poznać lokalnych mieszkańców, a to niewątpliwie niezwykle cenne i niezapomniane doświadczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here