Wyprawa kajakowa? Te rzeczy koniecznie musisz ze sobą zabrać!

0
53

Pozytywne nastawienie i dwie ręce, które wprawią wiosła w ruch to rzeczy niezbędne do każdej wyprawy kajakiem. Ale czy przyda się coś jeszcze? Tak i to całkiem sporo! Specjalnie na tę okazję stworzyliśmy listę rzeczy, które warto zabrać ze sobą na spływ.

Specjalne buty do wody

Wszystkie klasyczne trampki czy tenisówki, choć dla nas wygodne, prawdopodobnie nie przeżyją w starciu ze spływem kajakowym. Na tę okazję stworzono specjalne buty neoprenowe. Co się kryje pod tą dość skomplikowaną nazwą? Przede wszystkim wodoszczelność i termoizolacja. Często się zdarza, że podczas spływów musimy wyjść z naszego jednoosobowego kajaka, aby przenieść go w inne miejsce. Nie wspominając także o wodzie, która może nalać się do środka podczas wiosłowania. Właśnie do takich zadań zostały stworzone te buty. Odizolują nas od często nieprzyjemnie chłodnej wody z rzeki, nie dopuszczą do gromadzenia się wilgoci wewnątrz, a do tego, kiedy będziemy musieli postawić stopę na niepewnym, wilgotnym i grząskim gruncie, możemy mieć pewność, że zagwarantują idealną przyczepność i stabilność.

Wodoodporne etui

Jeżeli chcemy, aby nasz portfel z całą zawartością, telefon, mapy czy inny sprzęt wyszedł z naszego spływu cało, koniecznie należy zainwestować w wodoszczelne opakowania. Na rynku znajdziemy zarówno przezroczyste saszetki w mniejszych rozmiarach, jak i większe wodoodporne worki idealne do kajaków dwuosobowych, do których będziemy mogli spakować naprawdę sporo.

Wygodne ubranie

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak ważne we wszelkich aktywnościach jest wygodne ubranie, które nie będzie krępować i ograniczać naszego ciała. W tym przypadku warto zainwestować w ubrania szybkoschnące, które wykonane są najczęściej z syntetycznych materiałów. Wbrew pozorom są one dużo lepsze niż nasz ulubiony bawełniany t-shirt. Wyschną w mgnieniu oka, pozwolą naszej skórze oddychać i będą regularnie odprowadzać nadmiar wilgoci. Takie ubrania są również idealną opcją dla osób, które kajakiem wędkarskim wypływają, aby oddawać się swojemu hobby. Wówczas warto sięgnąć po warianty w stonowanych zielonych kolorach.

Zestaw przeciwsłoneczny

Czyli wszystko, co skutecznie izoluje nas od szkodliwego promieniowania. A pamiętajmy, że woda dodatkowo odbija słońce, więc krem z wysokim filtrem to pozycja obowiązkowa na kajak, często nawet zalecana w pochmurne dni. Bardzo ważna będzie także czapka lub chustka na głowę. Ostatecznie warto także założyć okulary przeciwsłoneczne, które także powinny mieć jak najwyższy filtr UV.

Jedzenie i napoje

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jak ważne jest uzupełnianie płynów i energii podczas intensywnego wysiłku. A wiosłowanie może naprawdę zmęczyć! Dlatego też trzeba szczególnie zadbać o nawodnienie organizmu. Najlepiej w tej roli sprawdzą się elektrolity lub zdrowe napoje izotoniczne. Wysokobiałkowe batony to również świetne produkty, dzięki którym uczucie sytości będzie utrzymywać się dłużej. Nie trzeba się martwić o miejsce, kajak pomieści małą, wodoodoporną torbę z prowiantem.

Mapa

Mapa szlaku kajakowego, na który się wybieramy, będzie w naszym przypadku naprawdę pomocna. Przede wszystkim tego typu mapy zazwyczaj są bardziej trwałe niż jej klasyczne wersje i wykonane na wodoodpornym papierze. Dzięki nim prześledzimy trasę, którą będziemy mogli przepłynąć naszym kajakiem dmuchanym, oraz zapoznamy się z ewentualnymi utrudnieniami, które w trakcie wyprawy nie będą już mogły nas negatywnie zaskoczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here