Buty narciarskie kiedyś i dziś

0
122

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego nie jest łatwy, a od dobrze dopasowanych butów narciarskich zależy nie tylko mniejsze ryzyko kontuzji, ale również radość z jazdy. Nawet najlepsze narty niemal płynące po stoku nie pozwolą na odczuwanie pełnej satysfakcji w momencie, gdy nasze stopy będą miały zbyt dużo luzu albo będą zbyt ściśnięte. Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać buty narciarskie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Buty narciarskie kiedyś i dziś

Powszechnie znanym faktem jest ten mówiący, że nart wywodzą się ze Skandynawii i jest to prawda, więc nic dziwnego, że również tam rozpoczęto eksperymentowanie z butami narciarskimi. Przez długi okres do nart zakładano standardowe buty, które były wiązane skórzanym paskiem. Pomimo iż buty narciarskie nie odróżniały się od znacząco od zwykłych to kładziono duży nacisk na utrzymanie suchego wnętrza. Liczyła się twarda skóra licowa oraz mieszanka wosku i tłuszczu zwierzęcego.

Typ wiązań, nart i samych butów pozwalał na spokojne przemierzanie płaskich terenów, nikt raczej nie myślał wtedy o narciarstwie zjazdowym, choć korzystany z prostych skoczni narciarskich. Narty szybko od praktycznego środka transportu zaczęły przechodzić w element sportu i rozrywki. Coraz większe prędkości i tempo biegu wymagało zmiany wiązań na sztywniejsze.

Kolejne lata to ewolucja butów narciarskich na skalę jednostkową, produkcja masowa rozpoczęła się wraz z początkiem XX wieku. Istotna zmiana zaszła w 1928 roku, gdy szwajcarski zawodnik Guido Reuge zaprojektował wiązanie linowe oparte na stalowej lince. Wynalazca stał się częścią firmy Nordica z Włoch.

Po wojnie buty narciarskie Nordica były produkowane przez setki pracowników na masową skalę i w dużo większym stopniu przypominały obecne buty. Nordica dostarczyła buty do Zeno Colo, który w butach tej firmy wygrał Mistrzostwa Świata w Aspen, ta reklama na dobre osadziła markę w historii producentów butów narciarskich.

W 1954 roku pojawiają się klamry wynalezione przez Hansa Martina a 10 lat później doszło do przełomu, który poskutkował powstaniem twardej skorupy w butach dla narciarzy.

Dalsze ewolucje doprowadziły nas do obecnego stanu, w którym buty zjazdowe składają się z twardej skorupy oraz wewnętrznej skarpety. Na początku lat 2000 jasnym stało się, że doszliśmy do pewnego rodzaju bariery rozwoju, za którą pozostaje głównie praca nad komfortem. W ten sposób firmy takie jak Salomon wprowadziły technologię E2 pozwalającą zginać nieco podeszwę podczas chodzenia, co sprawiło, że poruszanie w obrębie ośrodka narciarskiego stało się dużo przyjemniejsze. Obecnie producenci butów narciarskich skupiają się na dalszym zwiększaniu komfortu oraz lepszym przenoszeniu siły na nartę.

Zasady kupowania butów narciarskich

Znając podłoże historyczne wiemy, na jakie elementy zwracali projektanci obuwia narciarskiego, a co za tym idzie na co Ty powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze butów dla siebie.

Buty różnią się wieloma elementami i wykorzystanymi technologiami. Jedną z podstawowych różnic jest kształt oraz wysokość podbicia, co ma ogromny wpływ na wybór obuwia. Jednak to aspekty anatomiczne mają największe znaczenie. W butach narciarskich szczególne znaczenie ma szerokość stopy, należy dobrze sprawdzić do jakiego typu stopy dostosowany jest dany model buta.

Podobnie jak w zwykłych butach tak i w tym wypadku mamy podział na buty narciarskie damskie, męskie oraz dziecięce. Główne różnice polegają na wysokości cholewki oraz liczbie zamontowanych klamr.

Przy wyborze butów aspekt estetyczny oczywiście ma znaczenie, ale powinien być on na drugim planie. Kupując buty przez internet należy odmierzyć długość stopy na kartce, stopa powinna być mierzona bez skarpetki, a najlepiej zmierzyć dwie, gdyż zazwyczaj nie mają takich samych rozmiarów. Producenci zalecają, aby dodać 0,5cm do pomiarów.
Również należy zmierzyć szerokość tam, gdzie jest największa, pomiaru należy dokonać rano, gdyż wieczorem stopa się „rozłazi” i jest szersza niż przez większość dania.

Jednym z istotniejszych parametrów determinujących zakup danego obuwia jest parametr Flex. Określa on stopień w jakim możliwe jest wygięcie buta do przodu i na boki, powinno się dobierać go do sztywności nart.

Buty wymagają wymiany, gdyż również się zużywają. Taka wymiana u osób dorosłych powinna następować co kilka sezonów, oczywiście zależnie od intensywności eksploatacji obuwia. W przypadku dzieci należy brać pod uwagę tempo ich wzrostu, więc może się darzyć tak, że buty kupowane są na sezon, ale istnieją sklepy jak Ski-Sport, które pozwalają zostawić używane buty w rozliczeniu za nowe pary.

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi w artykule wiesz trochę więcej o tym jak technologia zmieniała buty narciarskie oraz jak zabrać się do ich zakupu. Jeżeli szukasz dobrych ofert cenowo, sprawdź koniecznie ofertę sklepu narciarskiego Ski-Sport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here